Leśnik Bircza - Unia Fredropol

Kontakty

Sezon 1960/61

NAJBARDZIEJ TRAGICZNY SEZON W HISTORII ŻURAWIANKI!

Nie licząc wybuchu II wojny światowej i fuzji z Czuwajem Przemyśl w roku 1948, rok 1961 dla Żurawianki był ze wszech miar najbardziej tragicznym okresem. W dziwnych i niespodziewanych okolicznościach spadliśmy z A klasy, a jeszcze trzy tygodnie wcześniej nikomu się nie śniło żebyśmy opuścili szeregi tej klasy rozgrywkowej. Dwa tygodnie po zakończeniu sezonu rozgrywaliśmy na własnym boisku mecz pucharowy z pierwszą drużyną Czuwaju Przemyśl, która w tym czasie grała w III lidze (3 stopień rozgrywek w kraju). Przy stanie 4 : 3 dla Żurawianki na około 10 minut przed końcem meczu sędzia uznał bramkę dla Czuwaju z ewidentnego spalonego. Następnie w przeciągu zaledwie trzech minut podyktował dwa kolejne rzuty karne bez żadnego powodu. Tendencyjne prowadzenie zawodów oraz wymienione trzy przypadki doprowadziły do wrzenia wśród starszej części widowni i działaczy klubu. Grupka starszych osób weszła na boisko po wykorzystaniu drugiego karnego przez Czuwaj, z wielkimi pretensjami do sędziego. Nikt fizycznie nie naruszył nietykalności sędziego, który mecz przerwał w 85’ minucie meczu, co jeszcze bardziej rozwścieczyło ową grupkę kibiców. Dopiero przy wejściu do szatni starsza pani (której nazwiska nie wymienię) wymachując parasolką i używając niecenzuralnych słów groziła sędziemu pobicie, co wywołało śmiech i rozbawienie pozostałych. Na tym meczu byłem i dlatego tak jednoznacznie o nim piszę. W prasie pisano to, co kłamliwie przedstawił sędzia. Przedstawił on rzeczy niewiarygodnie absurdalne, jakoby został pobity i zniszczono mu strój sędziowski oraz prywatne ubranie. Takie same szkody przedstawił w pozwie sądowym, co w konsekwencji sąd nie przyjął jako wiarygodne. Ostatecznie w sądzie sprawa zakończyła się polubownie i sędzia niewiele wskórał, ale sprawa została nagłośniona w prasie i władzach piłkarskich w Rzeszowie do tego stopnia, że  na Żurawiankę nałożono niewspółmierne kary, a nawet w Szopce Noworocznej NOWIN ułożono poniżającą piosenkę na melodię „Siekiera, motyka…”, której treść zaczynała się słowami: „Żurawica, Dukla, Jasło – wszyscy mamy wspólne hasło, bo kto chce liderem być – musi mocno w mordę bić!...”.

Na klub nałożono następujące kary:

1. Zamknięcie boiska na okres jednego roku.
  2. Do czasu rozstrzygnięć prawno-sądowych zawieszono działalność sekcji piłkarskiej Żuraawianki.
  3. Wszystkie drużyny piłkarskie Żurawianki po odwieszeniu mogły rozgrywać swoje mecze na boiskach odległych od stadionu w Żurawicy, w odległości nie mniejszej niż 20 km. Żurawianka wybrała Medykę co spowodowało, że wszystkie drużyny grały na wyjazdach, musiano płacić za dzierżawę boiska i pokrywać koszty dojazdu.
  4. Wysoka kara pieniężna, która całkowicie zniszczyła finansowo biedny klub.

Inne konsekwencje:

1. Bezpośrednio po incydencie, w proteście przeciwko tendencyjnemu traktowaniu klubu, wszyscy zawodnicy z pierwszej drużyny oraz zdecydowana większość oddanych działaczy wycofała się zupełnie ze sportu.
  2. Pogorszyły się i tak napięte  relacje na linii Żurawianka – Czuwaj.
  3. W oczach kolegium sędziów klub stał na cenzurowanym przez długi czas.
  4. Nastały bardzo trudne czasy dla klubu, co odbudowywano przez długie lata.

Osobiście pomny tych czasów, z wielkim przekonaniem przestrzegam wszystkich przed podobnymi incydentami!

Uwaga!

Na stronie klubowej, w pozycji Informacje o klubie (zdjęcia 1960-80) naniosłem stosowne wycinki prasowe.

Oto wyniki A Klasy sezonu 1960/61:

1. Dnia 04.09.1960 r. Orzeł Przeworsk – Żurawianka 4 : 1 (0 : 1)
  2. Dnia 11.09.1960 r. Żurawianka – Polna Przemyśl 1 : 2 (0 : 0)
  3. Dnia 18.09.1960 r. LZS Przedmieście Dolnoleżajskie – Żurawianka 2 : 4 (2 : 2)
  4. Dnia 25.09.1960 r. Żurawianka – Stal Łańcut 0 : 0
  5. Dnia 02.10.1960 r. Zenit Nisko – Żurawianka 2 : 0 (2 : 0
  6. Dnia 09.10.1960 r. Żurawianka – Siarka Tarnobrzeg 2 : 3 (1 : 1)
  7. Dnia 16.10.1960 r. LZS Przybyszówka – Żurawianka 3 : 1 (2 : 1)
  8. Dnia 23.10.1960 r. Żurawianka – JKS II Jarosław 8 : 1 (5 : 1)
  9. Dnia 30.10.1960 r. Żurawianka – Sparta Leżajsk 4 : 1 (1 : 1)
  10. Dnia 06.11.1960 r. Stal II Stalowa Wola – Żurawianka 2 : 0 (1 : 0)
  11. Dnia 13.11.1960 r. Żurawianka – Stal Gorzyce 8 : 2 (1 : 0)
  12. Dnia 09.04.1961 r. Żurawianka – Orzeł Przeworsk 2 : 1 (2 : 0)
  13. Dnia 23.04.1961 r. Polna Przemyśl – Żurawianka 4 : 0 (1 : 0)
  14. Dnia 30.04.1961 r. Żurawianka – LZS Przedmieście Dolnoleżajskie 1 : 1 (1 : 1)
  15. Dnia 07.05.1961 r. Stal Łańcut – Żurawianka 2 : 0 (1 : 0)
  16. Dnia 14.05.1961 r. Żurawianka – Zenit Nisko 1 : 2 (1 : 1)
  17. Dnia 21.05.1961 r. Siarka Tarnobrzeg – Żurawianka 4 : 2 (2 : 1)
  18. Dnia 28.05.1961 r. Żurawianka – LZS Przybyszówka 1 : 1 (1 : 1)
  19. Dnia 04.06.1961 r. JKS II Jarosław – Żurawianka 4 : 3 (2 : 1)
  20. Dnia 11.06.1961 r. Sparta Leżajsk – Żurawianka 2 : 6 (0 : 5)
  21. Dnia 18.06.1961 r. Żurawianka – Stal II Stalowa Wola 0 : 5 (0 : 3)
  22. Dnia 25.06.1961 r. Stal Gorzyce – Żurawianka 5 : 1 (2 : 1)