LKS Batycze - LKS Ujkowice

Kontakty

Sezon 1959

Sezon 1959

Rok 1959 to niesamowita zmienność losu piłkarzy, dramat, tragedia i entuzjazm. Już od samego początku miała miejsce zacięta rywalizacja o awans pomiędzy trójką drużyn: RzKS Jarosław, Pogoń Lubaczów i Żurawianką. Najpierw prowadziła Pogoń przed RzKS, a gdy Pogoń przegrała w Żurawicy po zaciętym i w dramatycznych okolicznościach meczu 0 : 1, przodownictwo objął RzKS. Dramaturgii dodała tragedia Żurawianki w połowie sezonu. Otóż w niedzielny ranek uległ wypadkowi na stacji PKP w Żurawicy podczas wykonywania obowiązków służbowych utalentowany, ambitny i pracowity zawodnik Żurawianki, zaledwie 23-letni Franciszek Włoch, który następnie zmarł w przemyskim szpitalu. W tą feralną niedzielę Żurawianka miała wyjazd do Kańczugi i naczelnik stacji nie zwolnił Włocha ze służby, pomimo usilnych apeli władz klubu. W następną niedzielę Żurawianka grała na własnym boisku z Pogonią Lubaczów. Tego meczu i jego dramaturgii nigdy nie zapomnę. Nad stadionem flagi spowite kirem, zawodnicy z czarnymi opaskami, minuta ciszy i dźwięki kolejowej orkiestry na czele konduktu żałobnego odprowadzającego zwłoki powszechnie cenionego zawodnika do kościoła i następnie na cmentarz. Jeszcze jedno, przy stanie 0 : 0 na 20 minut przed końcem meczu rzut karny dla Pogoni, broni Kazimierz Mazur, a następnie bramka Rokitowskiego, i zwycięstwo 1 : 0. Przybliżyliśmy się do RzKS o jeden punkt, a do końca rozgrywek jeszcze trzy kolejki i RZKS ma mecz zaległy w Nehrybce. W przedostatniej kolejce jedziemy do Przemyśla na mecz z silną Gwardia i wygrywamy 1 : 0, a rywal remisuje i mamy te same punkty. W ostatnim meczu wygrywamy 4 : 2 u siebie z LZS Oleszyce i rywal również wygrywa. Władze zwlekają z meczem zaległym, który ostatecznie wyznaczono na dzień 08.11.1959 r. i LZS Nehrybka pokonuje RzKS na swoim boisku 1 : 0. Szykuje się mecz na neutralnym boisku. Jednak w dniu 15.11. 1959 r. zapada ostateczna decyzja, że wszystkie mecze RzKS zweryfikowano jako walkowery na korzyść przeciwników za grę we wszystkich meczach nieuprawnionego zawodnika. W ten sposób awansuje Żurawianka. Mecze z RzKS Jarosław były naprawdę dramatyczne, w Żurawicy remis 0 : 0, a w Jarosławiu również remis 1 : 1, po dwóch bramkach naszego pomocnika Rutowicza! Pierwszą strzelił samobójczą w samo okienko po rzucie rożnym w pierwszych minutach meczu, a drugą  w ostatniej minucie meczu, po samotnym rajdzie strzelając w to samo okienko!

Oto wyniki Żurawianki w omawianym sezonie: Dnia 12.04.1959 Żurawianka - RzKS 0 : 0 (walkower 3 : 0), Dnia 19.04.1959 LZS Nehrybka - Żurawianka 2 : 6, Dnia 26.04.1959 Żurawianka - LZS Medyka 4 : 0, Dnia 03.05.1959 Żurawianka - JKS II 2 : 1, Dnia 10.05.1959 Błyskawica Przemyśl - Żurawianka 4 : 1, Dnia 17.05.1959 Budowlani Radymno - Żurawianka 2 : 1, Dnia 24.05.19959 Żurawianka - LZS Kańczuga 3 : 0, Dnia 31.05.1959 Pogoń Lubaczów - Żurawianka 3 : 3, Dnia 07.06.1959 Przemyślanka - Żurawianka 1 : 2, Dnia 14.06.1959 Żurawianka - Gwardia Przemyśl 3 : 2, Dnia 21.06.1959 LZS Oleszyce - Żurawianka 4 : 3, Dnia 19.07.19959 RzKS - Żurawianka 1 : 1 (walkower 0 : 3), Dnia 26.07.1959 Żurawianka - LZS Nehrybka 3 : 2, LZS Medyka - Żurawianka 0 : 4, Dnia 09.08.1959 JKS II - Żurawianka 6 : 0, Dnia 16.08.1959 Żurawianka - Błyskawica 3 : 2, Dnia 23.08.1959 Żurawianka - Budowlani 6 : 0, Dnia 30.08.1959 LZS Kańczuga - Żurawianka 2 : 5, Dnia 06.09.1959 Żurawianka - Pogoń 1 : 0, Dnia 13.09.1959 Żurawianka - Przemyślanka 2 : 1, Dnia 20.09.1959 Gwardia - Żurawianka 0 : 1, Dnia 27.09.1959 Żurawianka - LZS Oleszyce 4 : 2.