Runda jesienna zakończona na wszystkich poziomach.

• autor: Typer1928, 2012-12-21 14:08

Sytuacja w I lidze (spada 4 drużyny).

Polonia Bytom zajmująca ostatnie miejsce w tabeli z 4 punktami jest praktycznie zdegradowana. Pozostałe drużyny będące w ścisłej strefie spadkowej (Okocimski KS, ŁKS Łódź i Stomil Olsztyn) ciążące do naszej II ligi posiadają po 13 punktów i mają 5 punktów straty do Sandecji Nowy Sącz, która również ciąży do naszej II ligi. Jest to sytuacja bardzo niekorzystna dla nas, bo do naszej II ligi może spaść aż 3 drużyny będące aktualnie w ścisłej strefie spadkowej.

Sytuacja w II lidze Wschód (spada 2 drużyny + tyle, ile spadnie z I ligi na naszej grupy).

W ścisłej strefie spadkowej jest Siarka Tarnobrzeg – 12 pkt. i Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Wigry Suwałki mają 13 pkt. a następnie Stal Stalowa Wola – 18 pkt., Motor Lublin  - 20 pkt., Stal Rzeszów – 20 pkt., Garbarnia – 21 pkt., Pogoń Siedlce i Concordia – po 22 pkt. Przy założeniu, że z I ligi spadnie 3 zespołu to z naszej II ligi spadnie aż 5 drużyn, czyli Siarka Tarnobrzeg, Świt i Wigry oraz dwie z pozostałych 10-ciu zagrożonych, w których jest Stal Stalowa Wola, Motor i Stal Rzeszów. W najgorszej sytuacji do naszej III ligi spadnie 4 drużyny (Siarka, Motor i obie Stale). Realnie liczyć można, że spadnie Siarka i Motor a obie Stale się uratują.

Sytuacja w III lidze (spada 3 zespoły + tyle, ile spadnie z II ligi na naszej grupy).

W ścisłej strefie spadkowej jest: Stal Kraśnik – 3 pkt., Orlęta Łuków – 6 pkt., Chełmianka Chełm – 10 pkt. Jeżeli do naszej III ligi spadnie z II ligi 4 zespoły to automatycznie III ligę opuści aż 7 drużyn i strefa spadkowa rozciągnie się znacznie. Obejmować ona będzie: Orlęta Radzyń Podlaski – 12 pkt., Orzeł Przeworsk – 16 pkt., Podlasie Biała Podlaska – 18 pkt., Czarni Jasło – 19 pkt., Lublinianka – 21 pkt., Karpaty Krosno – 23 pkt., Polonia Przemyśl – 24 pkt., Avia Świdnik – 26 pkt., Unia Nowa Sarzyna – 27 pkt. Układ dolnej części tabeli III ligi jest bardzo korzystny dla naszego zespołu i przy wyjątkowym zbiegu okoliczności w II lidze, z naszej III nie spadnie żadna drużyna Podkarpacia.

Sytuacja w IV lidze (spada 3 zespoły + tyle, ile spadnie z III ligi na naszej grupy).

W dniu 09.12.2012 r. definitywnie zakończone zostały rozgrywki rundy jesiennej na wszystkich szczeblach polskiej piłki nożnej. Żurawiankę najbardziej interesuje sytuacja w I, II i III lidze biorąc pod uwagę możliwości utrzymania się w IV lidze. Obecnie można wywnioskować, że nasze szanse są bardzo ograniczone ale absolutnie nie jesteśmy pozbawieni realnej możliwości uratowania się przed spadkiem bo wiele zależeć będzie nie tylko od postawy naszej drużyny wiosną przyszłego roku ale też sytuacja w wyższych ligach.Układ tabeli jest bardzo znany i sytuacja Żurawianki jest niezwykle trudna. Uratowanie się przed spadkiem jest jednak możliwe nawet w przypadku gdy degradacja dotyczyć będzie 4 drużyn. Trzeba liczyć się z tym, że decydować będą wyniki bezpośrednich spotkań zainteresowanych drużyn. Nikłe porażki w Dukli i Leżajsku są do odrobienia zwycięstwami u siebie. Bezbramkowy remis u siebie z OKS Mokrzyszów też można nadrobić bramkowym remisem na boisku w Mokrzyszowie. Nie musimy przegrać ważnego meczu w Malawie a przecież u siebie z Wisłokiem też można wygrać 3 : 0. Myślę, że Wisłok Strzyżów nie otrzyma wiosną 6 punktów i Przełęcz 3 punktów walkowerem. Zakładam, że rezerwa Resovii i Pogoń utrzyma się a spadek dotyczyć będzie LZS Turbia, OKS Mokrzyszów, Przełęcz Dukla, Wisłok Strzyżów lub Strumyk Malawa albo Żurawiankę. Również założyć trzeba ewentualność wycofania się z rozgrywek II, III lub IV ligi, co  w poprzednich sezonach miało miejsce. Jest o co walczyć, więc walczmy do końca bo to się zawsze opłaca!