ALE NIE DEPCZCIE PRZESZŁOŚCI OŁTARZY…!

• autor: Typer1928, 2013-07-28 15:54

Za dwa tygodnie rozpoczynamy nową epokę w historii Żurawianki. Przez dziewięć lat przeżywaliśmy różne chwile, chwile wspaniałych uniesień, ale też momenty przykre i hańbiące. Tych pierwszych z pewnością było znacznie więcej, o czym nadmienię w rozwinięciu newsa. Minione lata są częścią naszej historii, którą wielu wspominać będzie po latach z nostalgią i pewnym rozrzewnieniem. Zapewne będą tacy, którzy nie pozbędą się gorzkich słów na temat minionej epoki. Dla obu tych postaw przytaczam urywek wiersza Adama Asnyka pt.. „Do młodych” jako motto postępowania w nadchodzącym sezonie:

„..Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,

Choć macie sami doskonalsze wznieść;

Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,

I miłość ludzka stoi tam na straży,

I wy winniście im cześć!...”

W minionym okresie dzielnie walczyliśmy z drużynami klubów znacznie silniejszych i bogatszych od Żurawianki, wielokrotnie byliśmy na ustach prasy i kibiców całego województwa. Podziwiano nas, że wiejska drużyna potrafi stawić czoła potentatom. Żurawianka przecież grała w centralnych rozgrywkach Pucharu Polski ulegając drugoligowemu Hetmanowi Zamość na jego boisku tylko 1 : 2. W pojedynkach mistrzowskich dwukrotnie pokonaliśmy czołową drużynę Rzeszowa Resovię 1 : 0 i 2 : 1, nie ugięliśmy się kilkakrotnie Stali Mielec wygrywając nawet dwukrotnie po 2 : 1 u siebie i w Mielcu. Jakże znamienne były zwycięstwa: w Żurawicy nad Siarką Tarnobrzeg 2 : 0 czy Pogonią Leżajsk 3 : 0 i 1 : 0 w Leżajsku, a także niezapomniane pojedynki derbowe z Polonią Przemyśl, z którą wygraliśmy u siebie 3 : 0, dwukrotnie w Przemyślu 2 : 0 i 2 : 1. Nie wolno nam zapominać, gdy byliśmy skazani na spadek i potrafiliśmy się podnieść w jaskini lwa, kiedy pokonaliśmy dwukrotnie Rzemieślnik Pilzno na jego nietypowym i niegościnnym boisku 3 : 1 i 2 : 1, czy rok temu ratując się przed spadkiem w Dębicy najpierw zremisowaliśmy z Igloopolem 2 : 2, a następnie pokonaliśmy Wisłokę 2 : 1. Wyniki w Dębicy i remis u siebie z Orłem Przeworsk spowodowały, że nie Żurawianka, a obie dębickie drużyny pożegnały wówczas IV ligę. Doskonale pamiętam wyprawę wielu samochodów z Żurawicy do dalekich Gorzyc, gdzie odnieśliśmy najwyższe zwycięstwo na obcym boisku z byłym drugoligowcem Tłokami aż 5 : 1. Z jeszcze większa grupą pojechaliśmy do Dzikowca, gdzie podczas ulewnego deszczu odnieśliśmy zwycięstwo nad miejscowym Zrywem 4 : 0. Były też dwa spektakularne zwycięstwa po 5 : 0 z LZS Turbia u siebie i na wyjeździe. Do historii przeszły też zacięte mecze z Izolatorem Boguchwała, Kolbuszowianką Kolbuszowa, Orłem Przeworsk, Czarnymi Jasło, Karpatami Krosno, Stalą Sanok, Unią Nowa Sarzyna czy JKS Jarosław.

Proszę, nie przekreślajcie dotychczasowych osiągnięć Żurawianki! Żeromski pisał kiedyś:

„Nie szargajcie świętości, bo trzeba aby świętą była…”.

Pomóżcie dźwignąć się jej!

Każda epoka kiedyś się zaczyna, dla nas zaczęła się przegranym meczem w Żurawicy ze Stalą Mielec 1 : 3. Przychodzi taki moment, że trzeba się z nią żegnać, dla nas zakończyła się przykrą porażką 0 : 6 w Tuczempach. Obecnie nadszedł czas bardzo trudny dla drużyny i klubu. Miesiąc temu definitywnie pożegnaliśmy IV ligę i za dwa tygodnie rozpoczynamy nowy etap. Sztuką jest z godnością pogodzić się z niepowodzeniem. Nie rozdrapujmy jeszcze nie zabliźnionych ran, nie załamujemy rąk, które potrzebne są do pracy nad nową rzeczywistością. Nie mamy zamiaru niczego ukrywać, z podniesioną głową, z wielką troską i zadumą  mówimy, że Żurawianka od ponad dwóch lat jest w kryzysie, któremu usilnie się przeciwstawiamy. Niezmiennie jednak ufamy, że jest możliwość wyjścia z trudnej sytuacji. Wymaga to jednak połączenia sił do wspólnego działania wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pragną poprawy sytuacji, którzy kochają sport. Jesteśmy przekonani, że w Żurawicy jest wielu, którym  na sercu leży dobro Żurawianki. Zdajemy sobie sprawę, że początkowy okres w V lidze dla naszego zespołu będzie niezwykle trudny, że w każdym meczu obowiązywać będzie zasada „bić mistrza”. Jesteśmy świadomi, że obowiązujący terminarz jest bardzo dla nas niekorzystny, ale musimy przez niego jakoś przejść nie tracąc zbyt wiele. Nie wolno nam przegrywać meczu jeszcze przed jego rozpoczęciem, a przegrana nie może nam wiązać nóg. Przywróćmy kibicom wiarę, że może być tylko lepiej. POWODZENIA ŻURAWIANKO!