Historyczna ciekawostka!

• autor: Typer1928, 2014-08-11 15:46

Szperając po starych wydaniach „Stadionu”  (poniedziałkowy dodatek dziennika NOWINY) znalazłem jedną ciekawą informację m.in. z ówczesnej jarosławskiej Klasy B. Pod datą 25.10.1965 r. odnotowano wyniki trzech kolejek, które dzisiaj mają nie tylko wymiar historyczny, ale wymiar porównawczy. W załączeniu przedstawiam je oraz objaśniam stosowną i niezbędną informację o tamtych czasach. Zapraszam do lektury.

Kolejka 5:

Żurawianka – Czuwaj II Przemyśl 5 : 1, LZS Przedmieście Dolnoleżajskie – Polna II Przemyśl 0 : 0, Bieszczady II Rzeszów – Pogoń Lubaczów 3 : 0, Polonia II Przemyśl – Unia II Sarzyna 6 : 1, LZS Święte – JKS II Jarosław 6 : 1 (0 : 3 vo).

Kolejka 6:

Bieszczady II Rzeszów – LZS Święte 7 : 1, Pogoń Lubaczów – Polonia II Przemyśl 5 : 1, JKS II Jarosław – Żurawianka 0 : 1, Unia II Sarzyna – LZS Przedmieście Dolnoleżajskie 1 : 0, Czuwaj II Przemyśl – Polna II Przemyśl 2 : 1.

Kolejka 7:

Pogoń Lubaczów – LZS Święte 12 : 0, Żurawianka – Bieszczady II Rzeszów 0 : 2, Polonia II Przemysl – JKS II Przemyśl 3 : 2, LZS Przedmieście Dolnoleżajskie – Czuwaj II Przemysl 4 : 0, Polna II Przemyśl – Unia II Sarzyna 3 : 3.

Tabela po 7 kolejkach:

1. Bieszczady II Rzeszów    13 pkt.

2. Pogoń                               12 pkt.

3. JKS II                                 9 pkt.

4. Żurawianka                        8 pkt.

5. Polonia II                           8 pkt.

6. Unia II                                6 pkt.

7. Czuwaj II                           6 pkt.

8. Polna II                              5 pkt.

9. LZS Przedmieście             5  pkt.

10. LZS Święte                      0 pkt.

Przypomnę tylko, że polska piłka wtedy podzielona była na następujące klasy rozgrywkowe:

1. I liga – 14 drużyn (mistrz gra w Europejskim Pucharze Mistrzów Krajowych a zwycięzca PP gra w Europejskim Pucharze Zdobywców Pucharów). Spada do II ligi dwie ostatnie drużyny.
  2. II liga – 16 drużyn (awans do I ligi dwie pierwsze drużyny, a spadek do terytorialnej III ligi cztery ostatnie).
  3. III liga – w 16 województwach jedna grupa po 12 lub 14 drużyn, a w województwie katowickim dwie grupy po 14 lub 16 drużyn (mistrzowie każdej grupy grają eliminacje o wejście do II ligi w czterech grupach – 2 po cztery drużyny i 2 po 5 drużyn wyłonionych drogą losowania terytorialnego). Spadek do A klasy w zależności od wyników powyższych eliminacji.
  4. A klasa – w większości województw (w tym województwo rzeszowskie) dwie grupy po 12 drużyn lub jedna grupa z 14 drużynami. Awans do III ligi – po jednej drużynie z każdej grupy lub 2 z jednej grupy, a spadek do B klasy również dwie drużyny z każdej grupy lub 4 z jednej grupy.
  5. B klasa – ( w naszym województwie cztery grupy: rzeszowska, jarosławska, tarnobrzeska i krośnieńska po 10 drużyn każda – w tym drugie drużyny m. in. Polonii, Polnej, Czuwaju, JKS, Unii Sarzyna, Bieszczad Rzeszów, Resovii, Waltera Rzeszów, Stali Sanok, Czarnych Jasło itd.). Tu podział terytorialny był każdorazowo ciekawie ustawiany. Dość powiedzieć, że Żurawianka grając w Klasie B często jeździła do Rakszawy, Ustrzyk Dolnych, a nawet do Tarnobrzega, Woli Rzeczyckiej, Krosna czy Pustkowa itd.
  6. C klasa – (w każdym powiecie jedna grupa o liczebności zależnej od ilości chętnych – najczęściej były to grupy składające się 8-10 drużyn).

Widzimy zatem, że tamta Klasa B była piątym szczeblem rozgrywek w Polsce, czyli coś w rodzaju dzisiejszej IV ligi! Czy akurat jest to ocena miarodajna? Trudno dzisiaj jednoznacznie osądzać. Jedno wiem, że poziom polskiej piłki na świecie wówczas był znacznie wyżej oceniany niż jest obecnie. W latach 60-tych ubiegłego wieku polska piłka zawsze mieściła się w pierwszej dwudziestce lub trzydziestce na świecie a dzisiaj – po prostu brak słów!

Dla ścisłości muszę jeszcze wymienić drużyny, jakie grały w ówczesnej Klasie B: Pogoń Lubaczów, LZS Przedmieście, Żurawianka, LZS Święte, Stal Gorzyce, Gryf Mielec, Stal Nowa Dęba, Włókniarz Rakszawa, Włókniarz Skopanie, San Rozwadów, Stal Dębica, Czarni Rzeszów, Grunwald Rzeszów, Błękitni Ropczyce, Lechia Sędziszów, Nafta Jedlicze, Nafta Jasło, Rafineria Jasło, Chemik Pustków, Orzeł Rudnik, Krośnianka Krosno, Sanoczanka Sanok, Burza Rogi, LZS Głowienka, Bieszczady Ustrzyki D., LZS Wola Rzeczycka oraz oczywiście wiele drugich zespołów drużyn grających w wyższych klasach rozgrywkowych.

Proszę zwrócić też uwagę, że rzadkością były występy drużyn wiejskich w pierwszych pięciu klasach rozgrywkowych. Jak to się ma, gdy dzisiaj się czyta o istnieniu klubów wiejskich przed rokiem 1960? Jeżeli one istniały, to w takim razie w jakiej klasie oni grali? Czyżby wszystkie grały w klasach C, a jeżeli tak, to ile drużyn wreszcie liczyła ta klasa C? Trudno mi się tego doliczyć i przyjąć jako ich istnienie? Pamiętam, że w klasie C grały takie drużyny jak: LZS Dynów, LZS Stubno, LZS Pawłosiów, LZS Ostrów, LZS Medyka, LZS Wyszatyce, LZS Bolestraszyce, LZS Kupiatycze, LZS Świętoniowa, LZS Sieniawa, LZS Kańczuga, LZS Oleszyce, Przemyślanka Przemyśl, Błyskawica Przemyśl, Gwardia Przemyśl, RzKS Jarosław, LZS Skołoszów, LZS Kosienice, Budowlani Radymno, LZS Bobrówka, LZS Nehrybka, LZS Munina, LZS Kaszyce, LZS Grzęska oraz wiele rezerw drużyn wyższych klas.