Żurawianka - strona nieoficjalna

  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • Żurawianka Żurawica - LKS Ujkowice 4:2
  • Cresovia Kalników - Tęcza Kosienice 3:2
  • Orzeł Torki - Strażak Sośnica 4:0
  • Unia Fredropol - Grom Wyszatyce 3:0
  • Wiar Krówniki - Gwiazda Maćkowice 5:0
  • Fort Sicher Jaksmanice - Bizon Medyka 4:1
  • LKS Nakło Starzawa - San Hureczko 3:2
  • LKS Batycze - Wiar Huwniki 3:1
  •        
Strona klubowa

Zegar

Logowanie

Menu główne

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. Typer1928 99
2. gal_72 97
3. Kazimierz4 97
4. Swiss1 93

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 12 gości

dzisiaj: 878, wczoraj: 1223
ogółem: 3 374 163

statystyki szczegółowe

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 18
Żurawianka Żurawica - Tęcza Kosienice
Wiar Krówniki - Wiar Huwniki
Cresovia Kalników - Strażak Sośnica
Orzeł Torki - Grom Wyszatyce
Fort Sicher Jaksmanice - San Hureczko
Unia Fredropol - Pogórze Dubiecko
LKS Nakło Starzawa - Gwiazda Maćkowice
LKS Batycze - LKS Ujkowice

Kontakty

Aktualności

Polska piłka w latach 1975-1980.

  • autor: Typer1928, 2015-12-14 09:16

Nowe województwa oraz zachwianie gospodarcze i sportowe.

Z dniem 01.06.1975 r. przeprowadzono zmianę podziału administracyjnego kraju. W miejsce dotychczasowych 17-tu województw wprowadzono 49 i jednocześnie zlikwidowano powiaty. Celem było zbliżenie władz centralnych do potrzeb problemów ludności. W ten sposób wiele miast powiatowych otrzymało rangę metropolii, co w wielu wypadkach było posunięciem zbyt wygórowanym, aby z podrzędnej mieściny na siłę robić metropolię. Nie chodzi tu przynajmniej o Przemyśl, który od stuleci był znaczącym grodem i siedzibą biskupstw, a przed II wojną światową po Lwowie i Krakowie był trzecim miastem Galicji. W ślad za tą zmianą powołano do życia w każdym województwie OZPN, zmieniały się też systemy lokalnych rozgrywek piłkarskich. Początkowo w miejsce III ligi w każdym dotychczasowym województwie wprowadzono cztery grupy III lig międzywojewódzkich i w każdym województwie ligę wojewódzką. Później wprowadzono ligę międzyokręgową. W sumie tych zmian było znacznie więcej i częściej przeprowadzanych.

Zachwianie gospodarcze.

Przyczyną załamywania się polityki gierkowskiej po 1975 r. było niepodjęcie reform politycznych i gospodarczych, wysoka akumulacja dochodu narodowego, zadłużenie zagraniczne. Załamanie to spowodowało uchwalenie zmian w konstytucji i wystąpienia robotnicze w czerwcu 1976  (m.in. w Radomiu i Ursusie). 10 lutego 1976 roku sejm uchwalił zmiany w konstytucji, które m.in. wprowadzały sojusz z ZSRR i tzw. kierowniczą rolę PZPR jako konstytucyjne zasady ustrojowe państwa. Od głosu wstrzymał się jedynie poseł katolicki Stanisław Stomma, usunięty następnie ze składu sejmu. Zmiany zostały skrytykowane przez intelektualistów, a do władz skierowany został tzw. list 59, który krytykował zmiany w konstytucji, powołując się na podpisany przez Polskę w 1975 roku Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W następnych latach narastającemu kryzysowi politycznemu i gospodarczemu (w 1979 spadek dochodu narodowego – pierwszy raz po wojnie) towarzyszyła tzw. propaganda sukcesu. Decydujący wpływ na rezygnację Gierka miały wydarzenia w latach 1976 i 1980, porównywane czasem do roku 1970, który przyśpieszył odejście od władzy Władysława Gomułki. Relatywnie liberalny okres rządów Gierka tolerował po 1976 powstanie i działalność zorganizowanej opozycji na czele której stali w dużej części młodzi działacze wykluczeni z PZPR w 1965 roku i intelektualiści katoliccy skupieni wokół pisma „Znak”. Na początku 1976 roku powstała pierwsza tajna organizacja opozycyjna Polskie Porozumienie Niepodległościowe. Po strajkach w czerwcu 1976 roku powołano Komitet Obrony Robotników, który stawiał sobie za cel obronę pracowników. Wkrótce powstała też pierwsza opozycyjna partia polityczna Konfederacja Polski Niepodległej i Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Powstawać zaczęły Wolne Związki Zawodowe wydające własne pismo „Robotnik”, inne opozycyjne pisma wydawała Niezależna Oficyna Wydawnicza („Nowa”). Opozycjoniści początkowo nękani rewizjami i aresztowaniami w lutym 1977 zostali zwolnieni z więzień, a w lipcu ogłoszono amnestię. W październiku 1978 roku papieżem wybrany został dotychczasowy arcybiskup metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, jako Jan Paweł II, który w czerwcu 1979 r. już jako papież odwiedził swój kraj ojczysty. Wizyta ta miała fundamentalne znaczenie dla przyszłych wydarzeń w Polsce.

Załamanie sportowe.

W tym okresie mieliśmy dwa razy Igrzyska Olimpijskie (1976 w Montrealu i 1980 w Moskwie). W Montrealu Polska zajęła szóste miejsce, co oczywiście było wielkim sukcesem. Zdobyliśmy 26 medali, w tym 7 złotych, 6 srebrnych i 13 brązowych. Złote medale siatkarzy, Kazimierza Lipienia, Ireny Siewińskiej i Jacka Wszoły były przyjemną sensacją. Olimpiada w Moskwie została zbojkotowana przez większość krajów demokratycznych, w proteście przeciwko interwencji wojskowej ZSRR w Afganistanie i dlatego wyników Polaków nie można porównywać z olimpiadą w Montrealu. Bardzo liczono w Montrealu na złoto ze strony piłkarzy, którzy jednak ulegli ekipie NRD 1 : 3 (0 : 2) po bramce Laty. Wicemistrzostwo olimpijskie piłkarzy nie zadowoliło polskich kibiców, którzy traktowali je jako klęska polskiego piłkarstwa. Nasiliła się nagonka, obarczająca trenera Górskiego odpowiedzialnością za porażkę, na co trener złożył rezygnację i jego miejsce zajął Jacek Gmoch, który poprowadził kadrę do mistrzostw świata w Argentynie 1978 r. W eliminacjach za przeciwników mieliśmy: Portugalię, Danię i Cypr. W debiucie nowego trenera był mecz w Porto z Portugalią dnia 16.10.1976 r. i Polska wygrała 2 : 0 (0 : 0) po dwóch bramkach Laty. Po dwóch tygodniach graliśmy w Warszawie z Cyprem i bez problemu wygraliśmy 5 : 0 (3 : 0). Dnia 01.05.1977 r. w Kopenhadze też wygrana z Danią 2 : 1 (1 : 0), kiedy to powrócił do kadry Włodzimierz Lubański i strzelił obie bramki. Też w maju na Cyprze w Limasol wygraliśmy 3 : 1 i byliśmy liderami grupy. W Chorzowie dnia 21.09.1977 r. pewnie wygraliśmy z Danią 4 : 1 (2 : 0) i pozostał nam decydujący mecz w Chorzowie z Portugalią. Dnia 29.10.1977 r. Stadion Śląski w Chorzowie kompletnie zapełniony (100 tys. widzów) bardzo nieprzychylnie, a nawet wrogo przyjął występ kapitana naszego zespołu Kazimierza Deyny. Każdy jego kontakt z piłką kwitowany był gwizdami i to nawet wtedy, gdy bezpośrednio z rogu strzelił bramkę dla Polski! Coś nieprawdopodobnego, aby w tak ważnym meczu wyrażać swoją niechęć czy wrogość do zasłużonego zawodnika. Widocznie też obarczano go za srebrny medal w Montrealu. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1 : 1 (1 : 0) i Polska awansowała do Argentyny. Ten właśnie mecz był znaczącym sygnałem o początku kryzysu w polskiej piłce.

Piąte miejsce na świecie, a w Polsce również uznano za klęskę.

Powrót do kadry Lubańskiego oraz pojawienie się Zbigniewa Bońka z ŁKS Łódź i Adama Nawałki z Wisły Kraków, a także zwyżka formy Laty z Kasperczykiem, w oczach wielu Polaków widziano głównych faworytów na przyszłych mistrzów świata. Tak też uważano na całym świecie, bo przecież Polska rok wcześniej pokonała gładko aktualnych wicemistrzów świata Holendrów, czy dwukrotnie rozgromiła USA (7 : 0 i 4 : 0), a także remis z Włochami w Rzymie. W losowaniu grup trafiliśmy do Grupy B wraz z: RFN, Meksykiem i Tunezją. Wyznaczono też, że inauguracyjny mecz odbędzie się dnia 01.06.1978 w Buenos Aires pomiędzy Polska z RNF, co uznano na świecie za szlagier otwarcia. Faktycznie ten mecz nie stał na dobrym poziomie i zakończył się bezbramkowo, a gra przypominała partię szachów dwóch wzajemnie obawiających się przeciwników. Remis ten jednak otwierał obu krajom te same szanse wyjścia z grupy. W drugim meczu Tunezja wygrała z Meksykiem 3 : 1. W dniu 06.06.1978 r. najpierw RFN pokonała wysoko Meksyk 6 : 0, a Polska wygrała z Tunezją 1 : 0 (1 : 0) po bramce Laty. W dniu 10.06.1978 r. najpierw RFN bezbramkowo zremisował z Tunezją a Polska pokonała Meksyk 3 : 1 (1 : 0) po dwóch bramkach Bońka i jednej Deyny. W drugiej rundzie byliśmy w bardzo silnej grupie razem z: Brazylią, Argentyną i Peru. Pierwsze mecze dnia 14.06.1978 r.: w Mendozie Peru – Brazylia 0 : 3, a mecz Polski z Argentyną w Rosario przebiegał w niespotykanej dotychczas scenerii i atmosferze. Polska nie grała źle, lecz bardzo pechowo i niezwykle nerwowo. Dość powiedzieć, że przy stanie 0 : 1 Kazimierz Deyna nie wykorzystał karnego. Jego zbyt lekki strzał  bez problemu obronił bramkarz. Dnia 18.06.1978 r. Brazylia w Rosario bezbramkowo zremisowała z Argentyną a Polska w Mendozie wygrała z Peru 1 : 0 (1 : 0) po bramce Szarmacha. W tej sytuacji pozostała nam ostatnia szansa w meczu z Brazylią w Mendozie, gdzie dnia 21.06.1978 r. ulegliśmy 1 : 3 (1 : 1) po bramce Laty, a w Rosario Argentyna pokonała Peru 6 : 0. O złoto Argentyna po dogrywce pokonała Holandię 3 : 1 (1 : 1, 1 : 0), a o trzecie miejsce Brazylia pokonała Włochy 2 : 1. Potwierdziło się polskie przysłowie, że z dużej chmury mały deszcz. Rozdmuchano na wyrost polskie możliwości, a realia były znacznie niżej ustawione. Ponownie rozpętała się nagonka i pretensje do wszystkich, w efekcie czego zrezygnował trener Jacek Gmoch, tak jak wcześniej Kazimierz Górski i obaj spotkali się w Grecji. Tam piłkę klubową podnieśli na europejski poziom, a reprezentacji dali podstawę do przyszłych sukcesów. Polacy jak zwykle, nie potrafili wyciągnąć wniosków z lekcji doznanej w Montrealu i Argentynie.

Ekstraklasa w województwach w latach 1975-1980

BIAŁA PODLASKA - 0

BIAŁYSTOK - 0

BIELSKO-BIAŁA - 0

BYDGOSZCZ (1 drużyna, 2 sezony) – Zawisza Bydgoszcz – 2.

CHEŁM - 0

CIECHANÓW - 0

CZĘSTOCHOWA - 0

ELBLĄG - 0

GDAŃSK (1 drużyna, 4 sezony) – Arka Gdynia – 4.

GORZÓW WIELKOPOLSKI - 0

JELENIA GÓRA - 0

KALISZ - 0

KATOWICE (8 drużyn, 2 mistrz, 29 sezonów) - GKS Katowice – 2, GKS Tychy – 2, Górnik Zabrze – 4, Polonia Bytom – 4, ROW Rybnik – 2,  Ruch Chorzów – 5/1, Szombierki Bytom – 5/1, Zagłębie Sosnowiec – 5.

KIELCE - 0

KONIN - 0

KOSZALIN - 0

KRAKÓW (1 drużyna, 1 mistrz, 5 sezonów)  – Wisła Kraków – 5/1.

KROSNO - 0

LEGNICA - 0

LESZNO - 0

LUBLIN – 0

ŁOMŻA - 0

ŁÓDŹ (2 drużyny, 10 sezonów) – ŁKS Łódź – 5, Widzew Łódź – 5.

NOWY SĄCZ - 0

OLSZTYN - 0

OPOLE (1 drużyna, 4 sezony) – Odra Opole – 4.

OSTROŁĘKA - 0

PIŁA - 0

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI - 0

PŁOCK - 0

POZNAŃ (1 drużyna, 5 sezonów) – Lech Poznań – 5.

PRZEMYŚL - 0

RADOM - 0

RZESZÓW (2 drużyny, 1 mistrz, 6 sezonów) – Stal Mielec – 5/1, Stal Rzeszów – 1.

SIEDLCE - 0

SIERADZ - 0

SKIERNIEWICE - 0

SŁUPSK - 0

SUWAŁKI - 0

SZCZECIN  (1 drużyna, 4 sezony) – Pogoń Szczecin – 4.

TARNOBRZEG - 0

TARNÓW - 0

TORUŃ - 0

WAŁBRZYCH - 0

WARSZAWA (2 drużyny, 6 sezonów) – Gwardia Warszawa – 1, Legia Warszawa – 5.

WŁOCŁAWEK - 0

WROCŁAW (1 drużyna, 1 mistrz, 5 sezonów) – Śląsk Wrocław – 5/1.

ZAMOŚĆ - 0

ZIELONA GÓRA - 0


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [599]
 

Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Żurawianka ŻurawicaLKS Ujkowice
Żurawianka Żurawica 4:2 LKS Ujkowice
2020-11-14, 13:30:00
     

Buttony

Kalendarium

28

03-2024

czwartek

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

Wyniki

Ostatnia kolejka 17
Żurawianka Żurawica 4:2 LKS Ujkowice
Cresovia Kalników 3:2 Tęcza Kosienice
Orzeł Torki 4:0 Strażak Sośnica
Unia Fredropol 3:0 Grom Wyszatyce
Wiar Krówniki 5:0 Gwiazda Maćkowice
Fort Sicher Jaksmanice 4:1 Bizon Medyka
LKS Nakło Starzawa 3:2 San Hureczko
LKS Batycze 3:1 Wiar Huwniki