Czyżby piłkarska epidemia?

• autor: Typer1928, 2016-08-15 09:41

Orzeł Rudnik, Syrenka Roźwienica i Hetman Laszki wycofane z rozgrywek!

Latem 2012 r. szerokim echem obiegła wiadomość wycofania się z rozgrywek drużyny seniorów jarosławskiej A klasy Budowlanych Szówsko, czy Pogoni Małkowice. Rok temu już bez żadnego echa wycofał się z rozgrywek przemyskiej B klasy San Ostrów i Walawianka Walawa. Teraz dowiaduję się czegoś zupełnie niewiarygodnego. Z rozgrywek V ligi Stalowa Wola wycofał się stary, bardzo utytułowany klub Orzeł Rudnik, który istniał ponad 90 lat (rok założenia 1923!) i przez wiele lat zaliczał się do czołowych drużyn naszego województwa. Przyczyna zupełnie podobna jaka jest obecnie w Żurawiance – względy organizacyjne i kadrowe. Oliwy do ognia dolały dwie klęski wyjazdowe piłkarzy 0 : 7 i 0 : 5. Ostatnio z tych samych powodów  postąpiły Hetman Laszki i Syrenka Roźwienica, a znaczenie tych dwóch ostatnich drużyn na naszym terenie nie muszę przypominać. O ile kluby Rudnika, Roźwienicy, Laszek i Szówska posiadają bazę sportową w drużynach młodzieżowych i mają perspektywę swojej działalności, to sport w Ostrowie, Walawie i Małkowicach bez tej bazy zupełnie zanikł, a w Żurawicy – no właśnie? Warto się nad tym poważnie zastanowić, bo dwa wyjazdowe sparingi zupełnie przypominają Orzeł Rudnik, z którym Żurawianka toczyła przed laty zacięte boje.

autor: ARRRGH 2016-08-15 15:04:21

Profil ARRRGH w Futbolowo To co się obecnie dzieje to logiczny skutek zmian w ostatnich latach. Jeszcze około 20 lat temu na boisku biegało 30-40 zawodników z jednej miejscowości. Nie było telefonów komórkowych, facebooka, gg itp., więc kontakt był mocno utrudniony. Jednakże ludzie i tak wiedzieli o której godzinie będzie gierka i tłumnie na niej się pojawiali, rozgrywając mecze na całym boisku, ze zmianami. Obecnie zebranie składu na "hokejówki" jest sukcesem. Czasy się zmieniły - wiele osób wyjeżdża za granicę, w inne zakątki Polski. Wiele też spędza więcej czasu przed komputerem bądź ma inne zainteresowania. Wymeinione w newsie drużyny to tylko wierzchołek góry lodowej i lada moment (5-10 lat?) może się okazać, że B klasy przemyskiej nie będzie, ponieważ nie wystarczy drużyn...

autor: Typer1928 2016-08-15 16:49:28

Profil Typer1928 w Futbolowo Jest to problem złożony, ale główna przyczyna tkwi w zamknięciu się młodzieży we własnych domach przed komputerem. Władze terenowe zaniechały świetlice i klubo-kawiarnie dla młodzieży, w których młodzież by się spotykała. Teraz młodzież nie chodzi np. do kina, do bibliotek, a świetlic nie ma, to zamyka się przed komputerem psując sobie zdrowie. Przecież młodzieży potrzeba ruchu na świeżym powietrzu, rozrywek intelektualnych, wymiany poglądów, skupiania się w kołach zainteresowań, np. tworzenia zespołów muzycznych, zespołów teatralnych. Przed komputerem człowiek się nie rozwija, drętwieje pod każdym względem. Ale gdzie młodzież ma się spotykać? Na ulicy? Gdzie ma tworzyć koła zainteresowań? Na przystankach autobusowych, bo przecież nawet knajp nie ma? Pozostało boisko, które też jest puste.

autor: Typer1928 2016-08-15 17:08:58

Profil Typer1928 w Futbolowo Do tego jeszcze dochodzą coraz wyższe zobowiązania finansowe na kluby natury organizacyjnej ze strony władz sportowych oraz cen sprzętu sportowego i opłat gospodarczych, a także żądań ze strony samych zawodników, sędziów i trenerów. Wydatki te nie są do pogodzenia w aktualnej sytuacji budżetowej każdego biednego klubu. Aby się przekonać w jak trudnej sytuacji jest klub wystarczy wziąć do ręki ołówek i sobie policzyć sumę wydatków klubu tylko przy zgłoszeniu jednej drużyny do rozgrywek, zaopatrzenie jej w obuwie, dwa komplety strojów, piłki meczówki, weryfikację boiska, licencje, opłaty sędziowskie, opłaty za prąd, wodę, ścieki, koszenie trawy, za kartki, gospodarza, trenera, dojazdy. Wydatki te należy przyrównać z wpływami z dotacji gminy oraz biletów wstępu. Tych drugich jest zero.