• Żurawianka Żurawica - Wiraż Chłopice

Cresovia Kalników - Orzeł Torki
Wiar Krówniki - Gwiazda Maćkowice
LKS Batycze - Fenix Leszno

66 lat moich wspomniej, część 5!

• autor: Typer1928, 2019-07-03 10:44

Po awansie do A klasy spadek!

Późną jesienią 1956 roku Żurawianka awansowała do A klasy, by zmierzyć się z następującymi zespołami: Polna Przemyśl, Sparta (Orzeł) Przeworsk, San Rozwadów, Stal II Mielec, Orkan (Sokół) Nisko, Unia Sarzyna, Stal Gorzyce, Pogoń Lubaczów, Czerni Rzeszów i Unia Pustków. Awans do III ligi wywalczyła Polna Przemyśl, a Żurawianka wraz z Czarnymi Rzeszów i Unią Pustków spadła do B klasy. Ta degradacja spowodowała definitywne odejście z drużyny takich zawodników jak: Władysław Stefanik, Rudolf Mech, Stanisław Moskal, Józef Widaj, Alfred Łaba, Jan Kaczmarz, Stanisław Zaborniak, Kazimierz Marszałek, Michał Forst, Tadeusz Majcher, Stanisław Łacina, Roman Salamon, Zdzisław Wojtaszek. Do wojska wcześniej powołano młodych Stanisława Kuźniara, Wiesława Wojakowskiego, Bolesława Nebeskiego, Krzysztofa Łabę i Antoniego Skwarkę. Tak poważny ubytek kadrowy nie załamał działaczy, bo zaplecze było wystarczająco silne by zmontować drużynę wokół Czesława Fiołka, Ludwika Wardęgi, Mieczysława Wojtaszka, Zdzisława Rokitowskiego i Edwarda Błachuty z młodymi Eugeniuszem Włochem, Stefanem Podolakiem, Romanem Gałuszką, Kazimierzem Mazurem, Edwardem Sielskim, Franciszkiem Włochem, Franciszkiem Horejdą oraz powracającymi niebawem z wojska. Budowa drużyny praktycznie trwała do jesieni 1958 roku.

W B klasie graliśmy z takimi drużynami jak: LZS Przedmieście Dolnoleżajskie, Pogoń Lubaczów, LZS Oleszyce, RzKS Jarosław, Gwardia Przemyśl, Błyskawica Przemyśl, Przemyślanka Przemyśl, Budowlani Radymno, LZS Medyka. Awans do A klasy jesienią 1958 r. wywalczyła drużyna LZS Przedmieście Dolnoleżajskie, żadna drużyna nie spadła do C klasy. W tym sezonie byłem krótko na jednym lub dwóch meczach z mamą i bratem. Żurawianka grała z LZS (Budowlanymi Radymno) i z Gwardią Przemyśl, ale wyników nie pamiętam. Pamiętam jedynie, że w bramce Żurawianki grał Edward Błachuta. Jeszcze przed sezonem wiedziano, że rok 1958 będzie rokiem budowy drużyny niemal od nowa, bo wiosenne mizerne zdobycze punktowe raczej wróżyły spadek do C klasy niż powrót dl A klasy. Końcówka sezonu dawała nadzieję, że w następnym sezonie można śmiało powalczyć o awans.

Żurawianka ŻurawicaCzuwaj Przemyśl
Żurawianka Żurawica   Czuwaj Przemyśl
2019-07-20, 17:00:00

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Żurawianka Żurawica Wiraż Chłopice
Żurawianka Żurawica Czuwaj Przemyśl